O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem, temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu, poświęca się tak mało ludzi? Na to i szereg innych pytań dotyczących czytelnictwa próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty zatytułowanej „Odkrywamy na nowo świat książek. Czy warto upowszechniać czytelnictwo wśród młodzieży?” W spotkaniu , które odbyło sie 24 lutego 2017 r. w Bibliotece Elbląskiej, uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły oraz młodzież z większości elbląskich placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Poprowadził je pan Rafał Gruchalski redaktor naczelny Internetowej Gazety PortEL.pl. Jego rozmówcami byli: nauczycielka języka polskiego z ZSO dr Adrianna Adamek-Świechowska, mgr Aleksandra Buła z działu komunikacji społecznej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida w Elblągu, mgr Zuzanna Gajewska blogerka, propagatorka kultury i czytelnictwa, ks. dr Andrzej Kilanowski i dr Tomasz Gliniecki- historyk i dziennikarz. Organizatorem było ZSO z Elbląga.

Uczestnicy debaty dyskutowali nad stanem czytelnictwa w Polsce, które według statystyk budzi ogromny niepokój. Zaledwie 37 proc. badanych zadeklarowało, że przeczytało jedną książkę w ciągu roku, czyli 63 proc. Polaków nie czyta książek w ogóle. Rozmówcy zgodnie uznali, że zamiast narzekać, i szukać winnych takiego stanu rzeczy, należy znaleźć sposoby, jak rozbudzić w ludziach zamiłowanie do czytelnictwa, jak zachęcić ich, by zamiast telewizji czy Internetu wybierali spotkanie z literaturą. Przekonujące wydają się argumenty, że czytanie pobudza wyobraźnię, niweluje stres, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, wprawia w lepszy nastrój .
Ciekawą częścią debaty była także rozmowa na temat lektur. Włączyli sie w nią obecni na spotkaniu uczniowie z elbląskich szkół. Jedni bronili tradycyjnych pozycji w kanonie, inni podkreślali ich anachroniczność, niedostosowanie do współczesnych realiów. Warto jednak podkreślić, że zgodnie przyznano, iż teksty klasyczne łączą pokolenia, tworzą naszą narodową tożsamość , kultywują odwieczne wartości.
Nie wszyscy uczestnicy spotkania mieli odwagę zabrać głos na forum. Każdy mógł jednak wyrazić swoje zdanie biorąc udział w głosowaniu za pomocą zielonych i czerwonych kartek. Pierwsze oznaczały odpowiedź" tak", drugie "nie".
Debata zakończyła sie bardzo optymistycznym akcentem. Po zadaniu przez prowadzących kluczowego pytania " Czy warto czytać" na sali widać było tylko zielone kartki.
opracowała:
Anna Piwowarska