Agnieszka Dąbkowska z klasy 3c zajęła 6 miejsce w Polsce i została Laureatką Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej „Brain Bee”. Oto Jej refleksje na temat tego Konkursu:

„ Od tego roku Konkurs Wiedzy Neurobiologicznej „Brain Bee” w Polsce organizowany był w inny sposób niż dotychczas, tak, aby bardziej przypominał zmagania na szczeblu międzynarodowym. W związku z tym znacznie wzrósł poziom trudności etapu centralnego, który składał się z czterech części:
- testu pisemnego,
- rozpoznawania struktur anatomicznych mózgu, rozpoznawania preparatów histologicznych
- części ustnej, która zawiera jedno pytanie z zakresu neurobiologii w języku polskim, jedno w języku angielskim
- zdiagnozowania pacjenta na podstawie opisu jego choroby. 

Wielką pomocą w przygotowaniach do etapu centralnego stanowiły zajęcia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie wysłuchałam wielu wykładów, dotyczących budowy i fizjologii układu nerwowego człowieka i chorób neurologicznych, oraz uczestniczyłam w zajęciach praktycznych z rozpoznawania struktur anatomicznych na preparatach ludzkiego mózgu. Zajęcia te prowadzili: Pan prof. dr hab. med. Janusz Moryś oraz dr hab. med. Ilona Klejbor (Zakład Anatomii i Neurobiologii GUMed –u.)
Brain Bee to konkurs o dość wąskim zakresie tematycznym, trzeba było więc bardzo mocno zagłębić tematykę mózgu. Dlatego ważnym elementem nauki była dla mnie literatura akademicka z zakresu neurobiologii. Korzystałam z takich podręczników jak: „Krótkie wykłady – Neurobiologia” Longstaff, „Neuroanatomia kliniczna” Paul A. Young i Paul H. Young, „Histologia” Sawicki, „Atlas anatomii człowieka” Sobotta.
Konkurs „Brain Bee” ma wielką rangę o czym świadczy przyznanie Laureatom maksymalnej liczby punktów z biologii na wszystkie kierunki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Co więcej, jest to doskonała okazja do pogłębienia swojej wiedzy o ludzkim mózgu i bardzo cieszę się, że mogłam wziąć w nim udział oraz że zostałam Jego Laureatką”
Celem konkursu Brain Bee jest motywowanie młodych ludzi do studiowania, a następnie kontynuowania kariery zawodowej w obszarach nauk podstawowych i klinicznych dotyczących szeroko pojętej neurobiologii. Hasło przewodnie konkursu Brain Bee: “We Build Better Brains to Fight Brain Disorders”

 Oprac. H. Pietras


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki