Inauguracja Roku Szkolno- Akademickiego 2023/2024  „DZIEŃ Z PASJĄ”

W tym roku zajęcia i wykłady w ramach Dnia z Pasją odbywały się w ciągu dwóch dni: 9-10 listopada 2023r. Uroczystość inauguracyjna odbyła się 10 listopada o godz. 11.00 w auli szkolnej. Udział w niej wzięli uczniowie z klas 1B,C,D,G wraz z nauczycielami oraz wykładowcami, pracownikami naukowi zaprzyjaźnionych uczelni wyższych oraz zaproszeni goście. Wykład inauguracyjny „Sztuka wykorzystania AI” poprowadził Dariusz Racz - prezes zarządu ITM Software House i wykładowca Warmińsko-Mazurskiego Uniwerytetu w Olsztynie.

Zgodnie z tradycją obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole o godzinie 11.11 odśpiewany został hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego. Potem rozpoczęła się cała seria wykładów i zajęć z naszymi naukowymi gośćmi. Wśród prezentowanych tematów znalazły się:
Mikrobiota człowieka, czyli jak być pięknym i zdrowym” - dr Izabela Jabłońska-Barna, mgr inż. Kingą Bąk ANS w Elblągu
„Czym jest fizyka kwantowa?” -dr inż. Stanisław Kwitnewski, prof. uczelni ANS w Elblągu
„Człowiek i sztuczna inteligencja na rynku pracy” -dr Magdalena Gliniecka-Rękawik, PPP nr 1 w Elblągu
„Demokratyczne państwo prawa” - dr Marcin Kazimierczuk, Wydział Prawa i Administracji UWM w Olsztynie
„Jak wybieramy organy władzy?" - dr hab. Sidorkiewicz, Instytut Politechniczny ANS w Elblągu

 

Oto Dzień z Pasją oczami uczniów i nauczycieli:

”W drobny mak! Eksperymenty zderzeniowe w fizyce”- dr Marcin Dampc Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG: na wykładzie zostały omówione metody pozwalające badać strukturę i właściwości materii. Rozpraszanie cząstek elementarnych na badanych strukturach zostało omówione w sposób przystępny dla słuchaczy. Jednocześni popularnonaukowe ujęcie zagadnienia nie zubożyło istoty przedstawianych metod. Prowadzący potrafił zainteresować uczniów ( 1e, 1f) ,co skutkowała pytaniami z ich strony. Podsumowując fajna, ciekawa przygoda poznawcza. (oprac .Jacek Tomczak)


A tak przedstawił ten sam wykład Oskar Pyzel, uczeń klasy 1e: W drobny mak! Eksperymenty zderzeniowe w fizyce – wykład ten strzałem w dziesiątkę. Pan prowadzący prowadził wykład idealnie. Trafi w nasze zainteresowania. Trzeba zaznaczyć, że wszyscy pro wadzący spotkania potrafili obrazowo tłumaczyć pewne kwestie takie jak fizyka kwantowa, czym jest kwark lub jak działa zderzacz hadronów. Zajęcia były prowadzone z pasją. Prowadzący potrafili nas zaciekawić, zadawali nam różne pytania dotyczące poruszanych tematów. Nie zabrakło również szczegółowych filmów przedstawiających działanie pewnych zjawisk takich jak splątanie kwantowe albo bombardowanie atomów elektronami. Jako młode osoby jesteśmy bardzo ciekawi różnych rzeczy, dlatego chcieliśmy się dowiedzieć, czym jest fizyka kwantowa oraz czemu ona służy. Podczas zajęć nie nudziło się nam, dokładnie słuchaliśmy tego, co panowie mieli nam do wytłumaczenia.

„Muzeum-miejsce nienaturalne”- Bartłomiej Butryn Muzeum Zamkowe w Malborku: w klasie Ia Dzień pasją odbył się pod znakiem wykładów o tematyce historycznej i społeczno- prawnej. Pan Bartłomiej Butryn ,Kurator ds. Badań i Zbiorów Artystycznych Muzeum Zamkowego w Malborku, przeprowadził spotkanie na temat roli muzeów w kształtowaniu świadomości historycznej, pokazał ,że jest to wyjątkowe miejsce, które wykorzystując dawne zbiory i pamiątki, udowadnia związek przeszłości i teraźniejszości. Klasa 1a wzięła też udział w zajęciach pt. „Demokratyczne państwo prawa” z dr Marcinem Kazimierczukiem z Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie uczniowie mieli okazję omawiać wybrane fragmenty konstytucji oraz dowiedzieć się, że wybory do Sejmu w Polsce są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Spotkanie miało charakter dyskusji i wymiany poglądów.(oprac. Anna Piwowarska)

 

Wykłady zorganizowane z okazji Dnia z pasją bardzo nam się podobały i uważamy je za bardzo interesujące. Na pierwszym wykładzie, który odbył na auli nabyliśmy nową wiedzę na temat sztucznej inteligencji i jej zastosowania w biznesie i w życiu codziennym. Drugi wykład na którym byliśmy to "Czarne Łabędzie - czyli o przedsiębiorczości w czasach niepewnych"- poprowadzony przez dr inż. Anita Richert-Kaźmierska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Spotkanie to pełne pasji prowadzącej i ciekawostek z ekonomii bardzo nam się podobało. Poznaliśmy liderów ekonomicznych na rynku oraz to, jaki ludzie mają na nią wpływ. W trakcie prezentacji zadawane były pytania a my chętnie na nie odpowiadaliśmy. Poznaliśmy również metafory ekonomiczne tj. czarne łabędzie/nieprzewidywalne sytuacje/ i szare nosorożce /prawdopodobne zagrożenia- zaniedbane/. Podsumowując, dużo nowych informacji wynieśliśmy z obu wykładów i uważamy je za bardzo przydatne dla naszego profilu.
Uczniowie I D.

Dzień z Pasją oczami Lidii Nawrockiej (nauczycielki biologii) : Tegoroczny Dzień z Pasją dla klas biologiczno-chemicznych był poświęcony zagadnieniom biotechnologicznym. „Biotechnologia morska – technologia przyszłości, czy już teraźniejszość?” – wykład Pani dr Anny Toruńskiej – Sitarz (Uniwersytet Gdański) uświadomił nam, jak często dzisiaj już wykorzystuje się organizmy morskie w medycynie, farmacji, czy przemyśle spożywczym. Wiemy też, że w morzach i oceanach drzemie potencjał, którego jeszcze nie uwolniliśmy. To w tzw. błękitnej technologii, wśród mikroglonów i mikroorganizmów, poszukuje się związków chemicznych, głównie aktywnych enzymatycznie, które mogą rozwiązać w przyszłości wiele nurtujących człowieka problemów. Stąd, tak ważne jest to, aby tworzyć nowoczesne akwakultury, w których bezpiecznie wyprodukujemy interesujące nas organizmy. Sposoby i cele prowadzenia akwakultur były tematem wykładu Pani dr Justyny Kobos (Uniwersytet Gdański). Mikroorganizmy są wokół nas oraz w nas. Z mikrobiotą organizmu ludzkiego zapoznała nas Pani dr Izabela Jabłońska-Barna (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu). Czy możemy wiedzę o mikrobiocie wykorzystać w kosmetologii? A może w codziennej pielęgnacji skóry? Z ciekawością wysłuchaliśmy wykładu o grupie bakterii, archeonów, czy grzybów, które jako komensale, symbionty, jak i patogeny, dzielą z nami przestrzeń życiową.

Oto co napisał jeden z uczniów kl. 1b o Dniu z Pasją: „Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu. Sądzę, że dla nas, jako uczniów, taki sposób zdobywania wiedzy to świetna, efektywna, uzupełniająca lekcje biologii i chemii forma. Mam nadzieję, że takie spotkania z nauką będą powtarzane w szkole co roku.”

Swoimi spostrzeżeniami o wykładach podzieliła się z nami Nikola Fiedor z klasy 1g:  W dniach 9 i 10 listopada klasa 1g wzięła udział w wykładach zorganizowanych z okazji dnia z pasją. Były to wykłady:
-  Mikrobiota człowieka. Czyli jak być pięknym i zdrowym
- Człowiek i sztuczna inteligencja na rynku pracy
- Sztuka wykorzystania AI
- Biotechnologia morska- technologia przyszłości czy już teraźniejszość
- Akwakultura, technologia i biznes

Uczniowie mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę dzięki wspaniałym wykładowcom. Zajęcia nie były jedynie teoretyczne, ale także z elementami praktycznymi. Na zajeciach o mikrobiocie człowieka uczniowie uczyli się jak dobierać kosmetyki oraz jak sprawdzać ich skład. Zajęcia o sztucznej inteligencji i AI były również bardzo ciekawe oraz niezwykle przydatne w dzisiejszych czasach. Biotechnologia morska to dziedzina, którą szczególnie zainteresowała uczniów. Dzięki wykładzie na ten temat poznaliśmy wiele związków i substancji, które pozwoliły na wytworzenie m.in. leków. Wykłady o akwakulturze opowiadały o hodowli ryb i roślin wodnych. Wszystkie wykłady bardzo podobały się uczniom oraz stanowiły dobre źródło wiedzy.

W imieniu 1g serdecznie dziękujemy!!

Dziękujemy wszystkim gościom z przybycie do naszej szkoły i zaprezentowanie swoich pasji. Do spotkania z rok!

 


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki