Droga młodzieży serdecznie zapraszam do biblioteki szkolnej, która czynna jest codziennie i udostępnia swoje zbiory.

Jeśli jednak macie utrudnione przybycie do szkoły, możecie w zastępstwie skorzystać z e-zbiorów. Dostęp do książek, szczególnie lektur jest na nich bezpłatny.

 

EBSCO - czyli eBook Public Collection zawiera ponad 35 tysięcy obcojęzycznych książek elektronicznych (w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W bazie można znależć literaturę o różnorodnej tematyce: np. literaurę obyczajową, biografie oraz publikacje na temat zdrowia, podróży czy gotowania.

Wszystkie e-książki dostępne są bez ograniczeń.

 

Lustro Biblioteki w Polsce - obszerna lista bibliotek, archiwów i muzeów cyfrowych opracowana przez panią Barbarę Marię Morawiec.

Pani Barbara to , jak czytamy na stronie Lustra Bibliotek, nowoczesna bibliotekarka, miłośniczka nietypowych książek i bibliotecznych zmagań w walce o czytelnika. Na co dzień zajmująca się PR-em bibliotek i pokazywaniem ich dobrych stron. Założycielka i red. nacz. Lustra Biblioteki oraz czasopisma „Biblioteka Publiczna”. Ekspert ds. bibliotek, prowadząca szkolenia dla bibliotekarzy i czytelników bibliotek.

 

Lustro Biblioteki na świecie - Lista bibliotek światowych. Tu odkryjecie skarby w prawie 100 bibliotekach cyfrowych na całym świecie, w których dotrzeć można nie tylko do książek, ale również do rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych i wielu innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny.

Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.

 

Wszystkie poniższe źródła są legalne. Większość z nich jest adresowanych do różnych grup odbiorców – dla dzieci, młodzieży, dorosłych – i każdego, kto szuka wiedzy, rozrywki lub rozwija swoje hobby.

 

Ninateka - serwis uruchomiony przez Narodowy Instytut Audiowizualny, w którym udostępniono nieodpłatnie nagrania audio oraz wideo(m.in. filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych i koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne, audycje radiowe itd.)

Dodatkowo wyodrębniona jest sekcja, gdzie dostępne są słuchowiska i audycje poświęcone literaturze.

 

Czytanie przed Spaniem - oferta przygotowana dla młodszych czytelników, czyli ponad 50 krótkich opowieści czytanych przez polskich aktorów.

 

Miłej lektury!