W piątek, 27 września uczniowie z klasy 2b i 3c naszego liceum uczestniczyli w warsztatach mykologicznych w Bażantarni. Zajęcia te pt. „Grzyby wielkoowocnikowe naszych lasów“ poprowadził dr Grzegorz Fiedorowicz z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie.

W czasie warsztatów Uczniowie poznali wiele gatunków grzybów wielkoowocnikowych, dowiedzieli się jak są zbudowane i jakie mogą mieć kształty ich owocniki. Spacerując szlakami parku Bażantarnia wysłuchali niezwykłych opowieści doktora Fiedorowicza o walorach prozdrowotnych grzybów, o relacjach panujących między grzybami a roślinam, poznali też gatunki mykoryzowe i pasożytnicze.

Niezwykłym wydarzeniem na zajęciach było spotkanie „oko w oko“ z muchomorem sromotnikowym. Dowiedzieliśmy się od Pana Doktora, że toksyny zawarte w tym grzybie powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów. Nie ulegają one zniszczeniu w procesie gotowania, marynowania lub suszenia, a pierwsze objawy zatrucia pojawiają się późno, bo dopiero po 8-16 godzinach od spożycia, gdy większość trucizny została już wchłonięta do krwi.

Bardzo dziękujemy Panu doktorowi Grzegorzowi Fiedorowiczowi za poświęcony czas (Pan Doktor na nasze warsztaty przyjechał specjalnie z Olsztyna), bardzo ciekawe zajęcia i przekazaną wiedzę.

Nauczyciele biologii:

Katrzyna Zarzeczna, Hanna Pietras


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 za:

Szkoła w chmurze Microsoft

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki