17 września w bibliotece elbląskiej (filia nr 5) odbyło się spotkanie z Jakubem Żulczykiem - obecnie jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy młodego pokolenia, autorem bestsellera Ślepnąc od świateł i współscenarzystą seriali m.in. kryminalnego Belfra .
W swojej twórczości porusza on aktualne problemy społeczne, takie jak samotność, upadek ideałów, konsumpcjonizm, narkomania.
Jakubem Żulczyk jest absolwentem dziennikarstwa , sam nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.

Podczas spotkania z czytelnikami zdradził jak wygląda jego proces twórczy- pisząc książkę musi mieć jej ogólny zarys i znać zakończenie. Często poprawia to, co juz stworzył. Zdarzyło się ,że całkowicie zmienił pierwszą połowę utworu , gdy uznał, że nie pasuje do reszty tekstu. Pisarz przyznał , że nie umiałby napisać cyklu powieści, w których postacią wiodącą byłby ten sam bohater. Potwierdził tez opinię o swojej twórczości , mówiąc, że jego utwory bywają mroczne, brutalne i wulgarne , dlatego wymagają dojrzałego i odpowiedzialnego odbioru przez czytelników. Chciałby, aby skłaniały do refleksji .
Pisarz chętnie odpowiadał na pytania dotyczące inspiracji realnymi postaciami i sytuacjami w Ślepiąc od świateł, obsady serialu na podstawie powieści, współpracy z reżyserem filmu. Zdradził również, że już niedługo możemy spodziewać się kolejnej książki czy nowych produkcji, w tym jednej , do której scenariusz napisał w stu procentach samodzielnie.
Podczas spotkania autor wykazał się niesamowitym poczuciem humoru, z dystansem mówił o sobie i swojej twórczości, pozwalał sobie na żartobliwe komentarze na temat pisarza Remigiusza Mroza.


Wieczór z Jakubem Żulczykiem przybliżył nam osobowość autora, nie tylko jako twórcy książek, ale także jako człowieka, który mimo pochodzenia z małej wsi, osiągnął duży sukces. To było naprawdę emocjonujące i cudowne spotkanie.


Oprac. Nikola Przybyłowska (1a po sp)