Tęsknimy do dni, kiedy wspólnie uczęszczaliśmy do szkoły i wyjeżdżaliśmy na lekcje terenowe poza nią. Klasa 2c chciałaby podzielić się wspomnieniami z pobytu na warsztatach naukowych na Wydziale Biologii i Biotechnologii UW-M w Olsztynie 7.02.2020r.

Zajęcia zorganizował Wielki Przyjaciel naszej szkoły dr Grzegorz Fiedorowicz.

Uczniowie klasy 2c uczestniczyli w fantastycznych zajęciach, które prowadzili wybitni naukowcy UWM w Olsztynie. Przez 4 godziny mieli okazję przebywać w laboratoriach uniwersyteckich, korzystać z profesjonalnego sprzętu i prowadzić naukowe badania.

Pierwsze zajęcia „Fotosynteza - klucz życia“poprowadziła Pani prof. dr hab. Agnieszka Piotrowicz-Cieślak z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z procesem fotosyntezy – jego rodzajami, przebiegiem i rolą w życiu człowieka. Uczniowie poznali także właściwości fizyczne i chemiczne chlorofilu oraz izolowali barwniki fotosyntetyczne.

Na zajęciach kolejnych „Czy ananas odchudza a ziemniaki tuczą?“ dr hab. Małgorzata Dmitryjuk wsprowadziła nas w tajniki badań prowadzonych w laboratorium biochemicznym. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonywać doświadczenia, w których badali aktywność enzymów rozkładających białka zawartych w owocach ananasa i kiwi, a także aktywność amylazy zawartej w ślinie trawiącej skrobię. Uczyli się posługiwać sprzętem laboratoryjnym. Na koniec sporządzili dokumentację podsumowującą przebieg ich pracy i sformułowali wnioski.

Opiekunami uczniów z klasy 2c byli ks. dr Marek Piedziewicz i nauczyciel biologii Hanna Pietras