26 marca 2019r. odbyła się już IX edycja konkursu „Wiem na bank”, którego uczestnikami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Jak co roku zmagania miały miejsce w II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Jagiellończyka w Elblągu, które wraz z Wydziałem Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej organizują całe wydarzenie.
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 50 uczestników reprezentujących 14 szkół. Jak przyznali uczniowie, głównym powodem uczestnictwa w konkursie była interesująca tematyka, okazja do podniesienia wiedzy ekonomicznej oraz możliwość zdobycia wartościowych nagród rzeczowych.

Zainteresowanie oraz frekwencja pokazuje, że konkurs jest ważną i ciekawą imprezą dla wszystkich uczniów, a przede wszystkim dla zainteresowanych szeroko pojętą rzeczywistością społeczno-gospodarczą. Jak ocenili sami uczestnicy, konkurs znacznie przyczynił się do podniesienia ich wiedzy z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości, finansów i bankowości. Duży wpływ ma na to podana literatura wraz ze źródłami wiedzy przydatnymi w przygotowaniu się do konkursu, a także wykład akademicki, który odbywa się w dniu konkursu.

W tym roku wykład pt. "Q&A - czyli komentarz do pytań konkursowych z zakresu bankowości" poprowadził dr Jarosław Ziętarski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Oprócz zmagań konkursowych, wśród których był test indywidualny, na uwagę zasługuje mniej formalny quiz w postaci rywalizacji grupowej z wiedzy o świecie i życiu. Uczestnicy dobierając się w grupy, używając swoich smartfonów i specjalnej aplikacji odpowiadali na 15 pytań z wiedzy ogólnej o świecie. Wygrała drużyna, która zaznaczyła najszybciej i najwięcej prawidłowych odpowiedzi.


O wyjątkowości tegorocznej edycji świadczy nawiązanie ścisłej współpracy projektowej z Narodowym Bankiem Polskim (NBP). IX edycja konkursu realizowana była w ramach programu edukacji ekonomicznej. Dzięki temu, NBP wsparł merytorycznie i finansowo większość działań służących krzewieniu wiedzy ekonomicznej.
Przedsięwzięcie zasługuje na duże uznanie, czego potwierdzeniem jest jego niegasnąca popularność, ale także objęcie patronatów honorowych przez: Rektora Politechniki Gdańskiej, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Prezydenta Elbląga. Prestiżu nadaje mu rzecznictwo ze strony lokalnych mediów - Radia Gdańsk i Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.


Fundatorami nagród dla uczestników i nauczycieli byli: Narodowy Bank Polski, Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz firma wizerunkowo-kosmetyczna Selfie Project. Szczególną nagrodą jest wizyta edukacyjna dla pełnoletnich uczniów w elbląskim Browarze oraz wizyta naukowa na Politechnice Gdańskiej.


Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w konkursie.

Quiz o świecie i życiu wygrali uczniowie z II LO w Elblągu, za którymi uplasowali się uczniowie III LO w Gdańsku oraz ZSK w Tczewie. Zwycięzcy otrzymali m.in. zaproszenie na wizytę edukacyjną w elbląskim Browarze.


Wśród indywidualnych zwycięzców znaleźli się:
• I miejsce: Andrzej Pióro, III LO w Gdańsku
• II miejsce: Bartłomiej Michałowski, III LO w Gdańsku
• III miejsce: Paweł Budny, II LO w Elblągu
• IV miejsce: Bartłomiej Kazimierczuk, LO w Braniewie
• V miejsce: Katarzyna Majewska, ZSZ w Lidzbarku Warmińskim
• VI miejsce: Adrian Gołąb, IV LO w Elblągu
Wyróżnienie: Paweł Durkalec, ZSK w Tczewie


Laureaci otrzymali m.in. tablet Apple iPad, tablety Samsung oraz czytniki e-booków Kindle. Dodatkowo klasa zwycięzcy otrzymała zaproszenie na dedykowaną wizytę na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok!