9 czerwca 2016r. zaowocował zdobyciem przez klasę II e II LO w Elblągu nowych doświadczeń. Okazją był Festiwal Nauk organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu, która przygotowała wiele atrakcji. Wśród nich znalazła się choćby wystawa sprzętu technik kryminalistycznych i wiele innych rozwijających kreatywność i rozbudzających ciekawość świata. Podczas warsztatów można było poznać budowę i zasady działania robotów mobilnych, wykonać mieszankę betonową, a także zaprzyjaźnić się z wielościanami, dronami, śmigłowcami i in. Każdy uczestnik zajęć mógł przenieść się do magicznego świata fizyki, przeprowadzić niesamowite eksperymenty chemiczne i dowiedzieć się jaką moc ma energia słoneczna. Klasa II e II LO za sprawą organizatora dyrektor Renaty Świąder odwiedziła laboratorium mechatroniki, by przekonać się jak łatwo sprawić, że komputery sterują najróżniejszymi procesami.

O tym, że połączenie mechaniki, elektroniki, informatyki i automatyki jest ogromnie ważną sprawą opowiadał prowadzący zajęcia dr hab. inż. Cezary Orlikowski. Dzięki komputerom można przesyłać sygnały do obiektów i urządzeń sterujących, a proces sterowania można zaprojektować. Wystarczy do tego pracować z komputerami zaopatrzonymi w sterowniki programowalne. Studenci z koła naukowego mechatroniki, asystenci dr Orlikowskiego, wprowadzili uczniów II e w świat układów sterowania, opowiadając i pokazując wykrywacz metalu w podajniku i system przydatny do wykorzystania w procesach produkcji, składający się z czterech sterowników: trzech zautomatyzowanych i jednego manualnego.

Prócz teorii były też zajęcia praktyczne. Uczniowie liceum projektowali układy, programując je w oparciu o symbole graficzne. W ten sposób zrealizowali układ sterowania oświetleniem na klatce schodowej. Warsztaty okazały się bardzo ciekawe, o czym świadczy fakt, że zaangażowały się w nie dziewczęta, nie ustępując w umiejętnościach chłopcom i projektując od nowa wykrywacz metalu w podajniku, dzięki któremu możliwa jest selekcja produktów.

To nie była pierwsza wizyta uczniów II LO w PWSZ. Szkoły ze sobą współpracują, promując się, jak też rozwój i nowe trendy na rynku pracy, wśród których jest inżynieria. Nic dziwnego, że młodzież licealna jest zainteresowana ofertą tej szkoły wyższej. Poznanie osiągnięć naukowych w zrozumiałej i atrakcyjnej formie, świadomość przydatności badań prowadzonych w laboratoriach naukowych pomagają jej podejmować życiowe decyzje o wyborze studiów i zawodu. II LO korzysta z licznych okazji do wizyty w PWSZ. Klasa II e była tam gościem kolejny raz. Wydaje się, że sympatyzuje z katedrą mechatroniki, bo znowu jej wizyta przekroczyła regulaminowy czas….

 

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO