Wśród elbląskich bibliotek publicznych na szczególną uwagę zasługuje Cyberiada – Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmiańskiej. Biblioteka inna, to pewne.
Klasa 1f gimnazjum uczestnicząc w czwartek (24 listopada) w zajęciach z edukacji czytelniczej, dowiedziała się, że nazwa i wystrój Filii zostały zainspirowane twórczością Stanisława Lema oraz ilustratora jego dzieł Daniela Mroza.

„Cyberiada” to tytuł zbioru opowiadań Stanisława Lema, którego bohaterami jest dwójka wybitnych konstruktorów Trurl i Klapaucjusz. Pierwsze wydanie książki ukazało w 1965 roku. Sam autor uważał „Cyberiadę” za swoje szczytowe osiągnięcie. Daniel Mróz to wybitny ilustrator, autor najlepszych okładek i ilustracji do prozy Lema. Jak słusznie zauważa Wojciech Orliński - „Każdy miłośnik Lema zgodzi się chyba co do tego, że Cyberiada bez ilustracji Mroza po prostu byłaby jak Trurl bez Klapaucjusza”.


Idea nazwania Filii tytułem jednej z powieści Stanisława Lema idealnie wpisuje się w nurt przemiany w nowoczesne centrum multimedialne łączące funkcje tradycyjnej biblioteki z wyposażonym w najnowsze technologie punktem dostępu do wiedzy i kultury.


Bibliotekarz pokazał uczniom układ księgozbioru na półkach, działy według których zbiory biblioteczne są pogrupowane. Przedstawił najważniejsze elementy z życia pisarza, co lubił, co przewidział w swej twórczości i jak to nazwał, tworząc całkiem sporo neologizmów. Idąc śladem mistrza Lema, uczniowie układali własne neologizmy.  Zadanie sprawdzające kreatywność wywołało dużo pozytywnej energii. Była „ cyberzabawa i cyberkilmat”.


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki