Tym razem odwiedziliśmy główny budynek Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha, gdzie mieści się Dział Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych. To jednocześnie największy elbląski księgozbiór biblioteczny. Na wizytę do biblioteki w piątek (25 listopada) udała się klasa 2f gimnazjum.

Na miejscu dowiedzieliśmy się, że w skład Działu wchodzą:
Wypożyczalnia Literatury Naukowej, Czytelnia Ogólna, Czytelnia Regionalna i Czytelnia Czasopism Informacja Naukowa i Bibliografia, Magazyn Zbiorów Zwartych i Ciągłych oraz Dokumentów Życia Społecznego , Wypożyczalnia Międzybiblioteczna , Biblioteka Miast Polskich.
W dziale Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych gromadzona jest i udostępniana literatura naukowa i popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy. Obecnie zbiory działu liczą 93126 woluminów. Udostępniane są one w wypożyczalni i w czytelniach.


Uczniowie mieli wyjątkową okazję zwiedzenia magazynu ze zbiorami bibliotecznymi. Blisko sto tysięcy woluminów stojących razem robi wrażenie. Książki ułożone są według numerów inwentarzowych, więc żeby znaleźć odpowiednią pozycję, konieczne jest umiejętne korzystanie z katalogu biblioteki.


W Czytelni Ogólnej obok wydawnictw zwartych naukowych i popularnonaukowych udostępniane są czasopisma. Czasopisma archiwalne przechowywane są w odrębnym magazynie. Tu zaczęły się poszukiwania na dobre. Klasa znalazła zarchiwizowany rocznik „Dziennika Elbląskiego" – rok 2002 – rok urodzin uczniów. Potem gazety zapakowane w paczki podzielone na kwartały zjechały windą do czytelni. Tam rozpoczęło się prawdziwe wertowanie nieco pożółkłych już czasopism . Każdy z uczniów wyszukał dziennik z dnia swojego urodzenia i sprawdził zawarte w nim wiadomości. Niesamowicie emocjonujące było poszukiwanie cyklicznej rubryki „Dziennika Elbląskiego” – Witajcie na świecie, w której publikowane były zdjęcia noworodków ze szpitali elbląskich. Wiele śmiechu dostarczyło wszystkim odszukanie własnego wizerunku z tego okresu.
Z całą pewnością można stwierdzić, że klasa 2f gimnazjum odbyła swoją pierwszą podróż sentymentalną.


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki