Dobry sen to dobre życie.

Samorząd Uczniowski środę 13 marca 2019r. ogłosił Szkolnym Dniem Śpiocha. Głównym celem akcji była zabawa, integracja i humor, ale w tle przyświecał poważny aspekt naszego życia - dobroczynny sen.

Definicja snu mówi, że jest to stan funkcjonalny układu nerwowego, przeciwny do stanu czuwania. Jego istotą jest czasowy zanik świadomości. To jedna z podstawowych funkcji biologicznych człowieka, niezbędna do zachowania życia. W dużym stopniu oddziałuje on na pamięć i efektywne funkcjonowanie mózgu. Krótki sen może przyczyniać się do problemów z zapamiętywaniem oraz koncentracją, a to wpływa na wiele spraw. Bez niego trudno o dobre wyniki w nauce, sporcie czy pracy. Wystarczy jedna nieprzespana noc, by obniżyła się nasza sprawność psychofizyczna.

 

Zwykle śpimy około 8 godzin na dobę, są jednak i tacy, którym wystarczą 3 godziny oraz ludzie potrzebujący nawet 12 godzin odpoczynku.

Problemy związane ze snem są globalną epidemią, która zagraża zdrowiu i jakości życia 45% światowej populacji.

Spokojny sen jest jednym z trzech filarów dobrego stanu zdrowia, łącznie ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Istnieje blisko 100 różnych zaburzeń snu, jednak większość z niech może być kontrolowana i skutecznie leczona przez lekarzy specjalistów zaburzeń snu.

Trzy podstawowe elementy, składające się na dobrą jakość snu to:
Czas trwania: powinien być dość długi aby osoba śpiąca czuła się wypoczęta i czujna następnego dnia.
Ciągłość: okres snu powinien być nieprzerwany.
Głębokość: sen powinien być dość głęboki aby dawać wypoczynek.

 

Wszystkim śpiochom dziękujemy za zabawę, a dobrego snu każdej nocy życzy

opekun SU - Edyta Andruszewska