Wiosna to czas dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych i klas trzecich szkół gimnazjalnych na podejmowanie decyzji o wyborze następnej szkoły. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu poniedziałek 23 marca 2015r. był dniem Drzwi Otwartych, a odwiedziny w Gimnazjum nr 3 i II LO wielu zwiedzającym mogły ułatwić myślenie o przyszłości.
Podczas, gdy nowa hala sportowa stała się miejscem dla Festiwalu Nauki pod hasłem: „Razem przez wieki”, w budynku szkoły podejmowano gości w ramach promocji oferty edukacyjnej na najbliższy rok szkolny w ramach „Drzwi Otwartych”.

Uczniowie Gimnazjum nr 3 i II LO, ich nauczyciele i współpracujące ze szkołą instytucje: Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Elblągu, Teatr Dramatyczny im. Sewruka, Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaproponowali wędrówkę po mieście i ocenę jego historii na przestrzeni minionych wieków. Przy dźwiękach muzyki dawnej granej przez grupę Don Serye można było obejrzeć pokaz fechtunku w wykonaniu rycerzy z pruskiej grupy Karrega i grupy Fortis (Elbląska Szkoła Fechtunku), nacieszyć oko obserwacją plam na słońcu czy zapisków Kopernika (dzięki kopiom rękopisów i lunetom z muzeum we Fromborku), w towarzystwie mieszczanek elbląskich delektować się chlebem okraszonym smalcem i ogórkiem. Mennonici z Holandii częstowali zaś przybyłych serami i innymi darami natury, opowiadając o osuszaniu depresji elbląskich. Mieszczki, szlachta, kowale, przędzarki, przedstawiciele rzemiosł różnych, rycerze prezentowali swoje zbiory, umiejętności i osiągnięcia. Puzzle, gry i quizy historyczne rozgrywane w atmosferze miłej rozrywki pomagały utrwalić zdobywaną wiedzę o historii Elbląga. Amatorzy zajęć ruchowych próbowali swoich sił strzelając z łuku wraz z drużyną Wikingów łodzi „Welet”. A ci, którym i tego było mało, sprawdzali stan swojej wiedzy na temat wynalazków i odkryć. Tablice świetlne z sygnalizacją dźwiękową weryfikowały odpowiedzi. Zabrakło tylko koni, choć przedstawiciele Gdyńskiego Szwadronu Krakusów opowiadali o ich wielkim udziale w walkach wyzwoleńczych na terenie Wybrzeża Gdańskiego. Szkoda także, że poza zdjęciami, planami i dokumentami, o czym prowadził prelekcje p. Tomasz Gliniecki z elbląskiego muzeum, nie zachował się żaden samochód z elbląskiej fabryki Franza Komnika, która na początku XX w. oferowała wozy zadaszone i odkryte, rozwijające prędkość do 70 kmph. Do czasów współczesnych przenosiły stoiska prezentujące udział Polski w Unii Europejskiej i wizytę papieża Jana Pawła II w Elblągu. Festiwalowy spacer po mieście przez wieki uświadomił uczniom jego znaczenie w historii Polski, a nauka poprzez zabawę, badanie, dotykanie i oglądanie była formą ciekawszą i bardziej atrakcyjną niż ta, która jest dostępna na co dzień. Pobudzając wyobraźnię Festiwal Nauki pozostawia niedosyt u dociekliwych, którzy mogą go zaspokoić podczas zajęć dydaktycznych w Gimnazjum nr 3 i II LO.

Z ofertą takich zajęć w ujęciu dla profili klasowych można było się zapoznać podczas Drzwi Otwartych. Zwiedzających powitała dyrektor szkoły p. Agnieszka Jurewicz. Program artystyczny w wykonaniu chóru i zespołu reprezentacyjnego uświetniły zwiedzanie szkoły. Na gości czekały liczne atrakcje jak: gry matematyczne („Gram i zdam”), zabawy z kinetyką (gry na Konsoli Xbox Kinect); „Ognista tuba Rubensa” – gdy stanęli oko w oko z fizyką. „W laboratorium Marii Curie Skłodowskiej można było podziwiać doświadczenia chemiczne. Kipiało też podczas pokazu geograficznego „Erupcja wulkanów”. Król Kazimierz Jagiellończyk przechadzał się po swoich włościach i zaglądał w różne kąty. Sprawdzał, czy uczniowie szkoły dobrze odrobili lekcje z historii i czy znają jego postać. Zapraszał do obejrzenia dramy pokazującej jego czasy i rządy. Wycieczkę po piętrach umilała muzyka ze szkolnego radiowęzła. Zgłodniałych i spragnionych gościły włoska i rosyjska kawiarenki, proponując spaghetti, herbatkę z samowara i konfitury. Francuska elegancja, bawarskie atrakcje i krótka siesta po hiszpańsku dopełniały klimatyczne przygody z językami. Całość zapowiedziała obiecującą kontynuację na przyszłych lekcjach.

Pokazy i wspólne zajęcia uczniów ZSO nr 2 z gośćmi zaprezentowały część pracy Gimnazjum nr 3 i II LO. Być może mimo ich symbolicznego wymiaru szkole udało się rozwiać wątpliwości młodych decydentów. Wszystkich, kto szuka jeszcze odpowiedzi na pytania o szkole, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: http://www.zso2.elblag.pl/


Dorota Radomska
rzecznik prasowy II LO