30 maja klasa Ie wybrała się na wycieczkę do Gdańska. Zaraz po spokojnej podróży i krótkim zwiedzaniu okolic centrum nauki Hevelianum nareszcie przyszła nasza kolej na zwiedzanie.
W środku czekała na nas mnogość eksperymentów, które miały nam pokazać, jak dbać o środowisko, własne zdrowie i bezpieczeństwo. Przykładami są m.in. symulator jazdy samochodem czy test mierzący szybkość reakcji, które pokazywały różnicę między percepcją osoby trzeźwej i znajdującej się pod wpływem alkoholu. Wiele różnych stanowisk pokazywało wpływ różnych czynników na środowisko np. śmieci czy spalin.

Następnie, po przerwie obiadowej w Galerii Bałtyckiej, udaliśmy się na ekspozycję Body Worlds, na której mieliśmy poznać sekrety budowy ludzkiego ciała. Niesamowity w tej wystawie jest fakt, że wszystkie eksponaty są wykonane z prawdziwych ludzkich ciał, przekazanych przez dawców na cele naukowe.
Wystawa zaczęła się od prezentacji rozwoju ludzkiego w łonie matki. Zostało nam powiedziane, w którym tygodniu życia płodu powstają które organy ciała człowieka, oraz wyłożono nam różne zagrożenia w czasie ciąży. Następnie pokazano nam szczegółowy schemat budowy ludzkiego układu kostno -szkieletowego, od długich kości udowych przez przekroje miednicy i kości czaszki, aż po malutkie kosteczki w uszach - młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Przy okazji tych ostatnich wyjaśniono nam działanie zmysłu słuchu i równowagi, oraz pokazano budowę wewnętrzną ucha. Nauczyliśmy się także, jak dbać o zdrowie swoich pleców.
Następnym etapem zwiedzania było zapoznanie się z budową mięśni ludzkiego organizmu, różnego rodzaju implantami i sztucznymi modyfikacjami ciała. Kolejnym elementem wystawy był układ nerwowy. Mogliśmy zobaczyć przekrój mózgu, oraz rozłożenie nerwów w naszym organizmie. Omówiliśmy także część chorób neurologicznych. Dowiedzieliśmy się, że niektóre nerwy mogą mieć nawet metr długości!
Kolejnym elementem wystawy były ludzkie narządy. Zaczęliśmy od serca, jego budowy, ukrwienia oraz chorób. Obejrzeliśmy też nerki, wątrobę, trzustkę, jelita, a nawet prostatę. Oprócz tego były też dwie pary płuc - jedne osoby palącej drugie osoby zdrowej. (Pojemniczek sadzy obrazował, ile jej się gromadzi w płucach przy wypalaniu paczki dziennie przez miesiąc). Omówiliśmy także zasady pierwszej pomocy. Następnie niestety opuściliśmy wystawę.
Następnym przystankiem było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie mieliśmy dowiedzieć się o początkach walki z ustrojem komunistycznym w Polsce. Pierwsza wystawa była poświęcona samej stoczni oraz jej historii. W kolejnych natomiast poznawaliśmy szczegóły życia ludzi w czasach komunizmu oraz przykłady brutalności rządu socjalistycznego. Zostały nam też przedstawione strajki robotników w czasach PRL. Pokazane były również zdjęcia oraz obrazy z okresu stanu wojennego czy przykładowy pokój przesłuchań. Kolejne sale były poświęcone między innymi Kościołowi w Polsce w tamtym okresie, wpływowym osobistościom działającym na rzecz ruchu wolnościowego, prasie oraz wsparciu dążeń niepodległościowych Polski na scenie międzynarodowej. Wyjątkowe wrażenie robią hale poświęcone okresowi pierwszych częściowo wolnych wyborów gdzie są pokazane kontrastowe kampanie przedstawicieli rządu i Solidarności.
Po zakończonej wystawie udaliśmy się na dach ECS obejrzeć panoramę Gdańska, a następnie zrobiliśmy sobie klasowe zdjęcie na parterze, czym zakończyliśmy wycieczkę.
K. Tarka, klasa IE